bazur.forumkurd.net

Join the forum, it's quick and easy

bazur.forumkurd.net
bazur.forumkurd.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» SEN OYURKEN
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPaz Mart 24, 2013 9:02 am tarafından BAZUR FORUM

» PARDON
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPaz Mart 24, 2013 8:39 am tarafından BAZUR FORUM

» BAZUR
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptySalı Şub. 22, 2011 11:21 pm tarafından BAZUR FORUM

» teskur yazisi )))))))))))
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyCuma Ağus. 20, 2010 10:59 pm tarafından BAZUR FORUM

» toplu siteler
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyÇarş. Ağus. 11, 2010 11:13 pm tarafından BAZUR FORUM

» Grup seyran ez nizanim
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPerş. Kas. 26, 2009 8:33 pm tarafından rustemizal

» Koma Dilan - Serisi 5 Albüm (Rapid)
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptySalı Ekim 27, 2009 8:43 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Şirvan - Serisi 12 Albüm (Rapid)
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptySalı Ekim 27, 2009 8:22 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Çiya - Serisi 7 Albüm (Rapid)
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptySalı Ekim 27, 2009 8:14 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Kurdi (Direkt Indir+RS)
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPaz Eyl. 20, 2009 10:46 pm tarafından BAZUR FORUM

» Kurdish music Jamshid
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPtsi Ağus. 17, 2009 10:44 pm tarafından BAZUR FORUM

» hasan serif
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPtsi Ağus. 17, 2009 10:43 pm tarafından BAZUR FORUM

» chopy xan konser
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPtsi Ağus. 17, 2009 10:39 pm tarafından BAZUR FORUM

» mrb arkadaşlar banada yer varmı aranızda
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPerş. Haz. 18, 2009 2:49 pm tarafından zozan_helin

» arka pilan
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyCuma Haz. 12, 2009 11:32 pm tarafından BAZUR FORUM

» Kürt Remzi - Limin Cano - Keko Vare [Rapid+Zshare]
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPtsi Haz. 08, 2009 4:24 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Mizgin - Serisi 5 Albüm [Rapid]
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyPtsi Haz. 08, 2009 4:21 pm tarafından BAZUR FORUM

» Murat Bektas - Serisi 11 Albüm [Rapid+Uploaded]
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 3:22 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Sirvan - Serisi 7 Albüm
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 3:16 pm tarafından BAZUR FORUM

» Koma Zerdeste Kal - Serisi 3 Albüm
KÜrtÇe nerden gelİyor EmptyC.tesi Mayıs 16, 2009 2:43 pm tarafından BAZUR FORUM

Anahtar-kelime

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde bazur.forumkurd.net adresi saklayın ve paylaşın

Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Takvim Takvim

Program

KÜrtÇe nerden gelİyor

KÜrtÇe nerden gelİyor Empty KÜrtÇe nerden gelİyor

Mesaj tarafından BAZUR FORUM Ptsi Nis. 27, 2009 6:52 pm

KÜRTÇE NERDEN GELİYOR
tah adem babamızda gelen kordı diye o zamanlar hep öyle söylelermiş ve osmanli imparatör zamanına da kürt diye söylelermiş türkçede de aynen kürt diyorlar yanliz türkçe de kürt kelimeye

bir da lehçeyı eklerse ne olur ( kürt- çe )olur. yani türkçede kurmanci kelime kullanmadığı için
kurmanci kelimeye kürtçe diyor.yani türkçede hem kürt kelimeyi hemde lehçeyı barabar kullaniyor kürtçe olur o yüzde herhangi bir lisan ve dil ve lehçe ve şiveleri kesin olarak kabul etmiyor. sadece kendisine ayid kurmanci dili kabul ediyor daha bir önceki yazilarımızda bahs etmiştık o kürt dili yani kurmanci hep klamların içinde koruyarak ve sizarak bugüne kadar gelmiştır.bu orjinal ve mükemmel dili. ve kendiler başka dünyanın insani zan ederek ve anlaşilmaz
hov silahi ile kurmanci dili bozmaya çalişiyorlar.şimdi avrupada ben kürtüm diyen anlaşilmaz silahin tarihçiler ve dilbilmcileri ve kurduloji uzmanlari zazaki ve sorani ve gorani bu dilleri
kürtçedır diye söylüyorlar. halbuki küllen yanliştır. her dil dildır başkaların dili olamaz ama barabar mücadele ediliyorsa onlarında ırkı ve dili korunmasi gerekir herkesin ırkı ve dili kendine.
kurmanci dili kurmancidır ve ismi kürtçedır.zaza dili zazadır ve ismi zazakidır.zazaki dili sanki
farsca dili gibidır biraz yükarda biraz aşağida birbirlerine yakindır.sorani dili soranidır ismi soranidır.o da farsca ve zazakiye yakındır.tabiki kurmanci dili de farsca zazaki ve soraniye yakındır hindce ve arabca türkçenın bir bölümü yakındır bu demek değil bunların birbirlerıne yakın hepsi kürtçedır diye öyle şey olurmu. ama kurmanci dili kurmancidır.farsca farscadır.arabca arabcadır.türkçe türkçedır.her dil kendi kendini tanıta bilir.herkesin dili kendisine tatlidır.nasilki
karga kekliye yar olmaz hiç bir dilde hiç bir dille yar olmaz.eyer dilleri birbirine kariştırırsan hem
asimile olur hemde dil bozmuş olur ve kafalarda karişmiş olur hepsin mahf edersin olur biter.o zaman tam bir hov anlaşilamaz dil olur bu da haydut hov silahi buluşu olur.şimdi ben sizlere bir
efsane dengbejden bahs edem yani şakiro da.eskiden şakiroyu tanimiyordum ve evini izmire getırmiştı ve ben izmirde taniştım çamkule de oturuyordu boş zamanlarda hepte yanimda iydi
klamlar söylerken çok kısık sesle klam söylüyordu ben şakir abi biraz sesli söyle dedığımde bir
dönüp bana bakiyordu sanki o gözlerın içi ağliyordu. ve bana böyle söyledi polat kardaş buranın insanlari bu klamlarda anlamazlar bizi hor görürler.hep soru sorardım ve bana böyle derdi bu
klamlar da benım gibi ölecekler artık kimse bu klamlara kiymet vermez bu klamların anilari vardır
örf adedleri vardır bu klamların değerleri çok büyüktür bu klamlar insanlara neler söyler neler söylenmez. bu klamlar dünya olana kadar kalırlar ben ölürüm onlar yine kalirlar çünkü o klamlar insanlara çok şey anlatır ve hepsida hakiki gerçek kurmancidır dedi ve çok hasta iydi hergün doktorlara gidiyordu.bir gün bana dediki.doktorlar bana diyorlar sen kansersin ve benım moralım.
çok bozuktur.iki sene geçmedi şakiro öldü allah rahmet etsin ve tüm muhammetın ümmetine de
Tüm belgenın %90 nı gerçeklere dayanıyor sadece %10 u bilmadığımız alintilardır.o da şöyle bir
yaşli arab dede de adem babamızın zamanında kordı ırkının olduğunu o da dedelerınde öğrendığı
çok eski bir deri üzerınde çok çeşitli bilgiler varmiş ama onların içinde kordı gurmanc da geçiyormuş sadece kabenım bildığım bunla ibarettır. biz o deri istedık ve ne istersen verelim dedik ve o yaşli hiç birşey bul etmedi ve şöyle dedi.aman oğlum o deri dedem söylüyordu deri nerde biz bilmiyoruz sadece bildığım bu kadar.o dedeye teşekkür ediyoruz.o dedenın dedığı o eski deri parçasının peşine düştük tam bir ay gezdik dolaştık bizim araştrma yaptığımızı fark etiler ve bize yardimci olmaya çaliştılar onlarda hiç sonuca varmadılar. ve gördülerki biz
kendi ırkımız için bu kadar çalişmalarımıza çok sevindıler bazanlari da güldüler alay geçtiler.biz
tabiki devam etik tum çabalarımıza rağmen hiç bir sonucuya ulaşmadik.işte bu ip ucuyu bu kadar
değerlendıre bildik yani o yaşli dede aklimiza şöyle bir soru biraktı ve şu soruyu şöyle bir cevap aradık yani kordı ırkın ismidır. konuşmasi kurmancidır.böyle bir kinaata vardik işte bu kadar zorluklar içinde bugüne kadar gelmesi çok büyük bir mucizedır işte kordı gurmanc başka lehçe ve
şiveler kabul neden etmedikleri bize söylüyor.işte dengbejlerınde burda büyük payi vardır.işte
gerçek kurmanci dili budur dengbejlerın klamlarında ve sözlerında kelimelerınde gerçek kürtçe
dili kurmanci vardır.şimdise avrupa ülkelerde tarihçiler ve dilbilmciler ve aydinların hiç araştrma
yapmadan sormada ellerin sicak sudan soğuk suya koymadan karar vermeye başliyorlar yani
kurmanci dili bozmaya çalişiyorlar yani o anlaşilmaz hov silahi etkisinde çalişiyorlar yaziklar olsun ancak diye biliyoruz yıllardan beri kendi ırkın ve dili peşine koşan bu ezilmiş unutulmuş bu kürt halkin dilini değiştırmeye çalişan bu yaratıklara ne demeli sizce.inaniyorum kürt halki artik herşeyi çok iyi biliyor. inşallah kim ne yapar yapsin onlar hep gerçek dilin üzerinde kalacak birda
gelin rahmetli ayşe şanın dengbejlığını görelim kırk seneye yakin eski 45 lik plaklari bizde vardır
gelın barabar dinliyelim okuduğu klamlar insan kendinden geçiyor ne kadar güzel bir kurmanci söylüyor.peki bu rahmetli ayşe şan ne kadar güzel net ve berah kürtçe okuyor.yani o zamanın kürtçesi güzelmiş peki o ayşe şanın okuduğu klam kaç yaşindadır.en azinda 100 yaşındadır.demeki
o 100 yıl önceki kurmanci da böyleymiş demeki o zaman kürt halkın kürtçesida o plakdaki gibidır
iki tane mardinli dengbejler da 45 lik plaklari vardır bizde o dengbejler de çok güzel kurmanci dili ile çok güzel klamlar oküyorlar işte bu kadar güzel kurmanci konuşanda klam söyleyende serhat
diyorlar.yani bunun anlami türkçede süper diyorlar kürtçede de serhat diyorlar.hani 50-55 yıl önce
ıraktan bir kürt radio yaptılar hiç bir kürt dinlemiyordu hiç ilgi görmedi neden ilgi görmedi çünkü
lehçeleri ayri şiveleri ayri dil asimile olmuş hiç kimse anlamiyordu kürt halki ilgi göstermedi ve
aynisi da ıran da kürt radio açildi kürt halki onada ilgi göstermedi o da lehçeleri ve şiveleri bozuk
dil asimile olmuştur ama ayni döneme yakin yani 50 yıl önce uluslar arasi sovyetler birliği da çok
dili yayin yapan erivan radiosu o da kürtçe yayın yapiyordu kürt halki bu radio ya çok çok ilgi gösterdiler 50 yıl yakin devam eti kürt halki neden ilgi gösterdi çünkü radionun dili hakiki kürt
dili iydi çünkü bizim halk gerçek kurmanci dilini anliyor.halk avrupa da o anlaşilmaz dili anlamiyor ayni o ırak da ve ıran daki anlaşilmaz ve asimile lehçeleri ve şiveleri bozuk gibidır.
her seferınde dile getırdığım gerçek kurmanci dili serhattır. serhat demek güzel kürtçe konuşmak
demektır bu bölgesel olarak değildır.düyanın nerede olursa olsun kürtçeyı güzel konuşan serhattır.
kürt halkın üzerıne bu son zamanlarda çok aşir hızda araştrmacilar ve tarihcilar ve aydinlar çikmiş
her birisi birşeyler söyliyor.kimiler kitap basiyor kimiler anlaşilmaz dilde alfaba kitaplar basiyor
yani anliyacağınız. kimler rand peşinde koyun can derdinde kasap et derdinde bu araştrmaci arkadaşlar kimlere hizmet ediyorlar ve nasil bir zinyettır hela anlamiş değilim.
kürt sorunu nasil çözülür. gerçek kurmanci serhat dilinde bir televizyonun verilmesi kürt halkına daha insanca davranmasina doğu anadolu ve güneydoğu anadoluya iş imkanlari götürülmesi ordaki çiftçilere yardim imkani taninmasi ile olur en azinda hükümetin insanlarina biraz yaklaşmasi bir adim kadardır.hükümetin bu konuda çok hasas davranmasi gereken hüsüslar vardır
o roj tvinin anlaşilmaz hov dili.burdaki tvilerde konuşturmamalidır.bu çok önemlidir.

ilginize teşekkür
BAZUR FORUM
BAZUR FORUM
ADMIN
ADMIN

Erkek Mesaj Sayısı : 3853
Lakap : bazur63

https://bazur.yetkin-forum.com

- Similar topics